Sigma USB Dock - samodzielna kalibracja obiektywu Sigma 18-35mm 1:1.8 DC

| Komentarze: 29 | Categories: | Tags:

Wkrótce po przeczytaniu testu nowego obiektywu Sigmy na www.optyczne.pl wiedziałem, że ten obiektyw po prostu trzeba mieć. To nic, że Sigma 18-35mm 1:1.8 DC jest przeznaczony tylko do aparatów z matrycami APS-C i przesiadając się na pełną klatkę, będę zmuszony go sprzedać. Jednak jest to pierwszy na świecie, tak jasny obiektyw typu zoom, do tego posiadający bardzo użyteczny zakres ogniskowych dla tej matrycy. Świetne właściwości optyczne: bardzo wysoka rozdzielczość już od pełnego otworu przysłony, minimalna abberacja chromatyczna, szybki, ultradźwiękowy AF  -  to tylko część z zalet.

Niestety, dni Canon'a EF-S 18-55 1:2.8 USM L zostały policzone i został sprzedany.

Po otrzymaniu przesyłki z nowym obiektywem, to co przedstawiały testowe wykresy potwierdziło się w praktyce. Zrobiła też wrażenie estetyka i solidność wykonania. Trudno jednak byłoby nie oczekiwać tego po obiektywie kosztującym ok. 3300zł...

Jednak jak to przeważnie bywa pojawił się też znany problem współpracy Sigmy z Canonem: back-focus i front-focus. Żeby w pełni wykorzystać ogromny potencjał obiektywu zdecydowałem się kupić kolejny, nowy produkt Sigmy: USB Dock.

USB Dock

 

Ta mała przystawka pozwala na ingerencję w pracę kluczowych elementów firmware obiektywu. Nie wszystkie obiektywy są obsługiwane, jedynie nowsze produkty Sigmy. Po zainstalowaniu Sigma Optimization Pro, wkręcamy obiektyw do USB Dock tak samo jak w body lustrzanki. Nawet jest charakterystyczny "click". Kolejno ukazują nam się okna:

Sigma Optimization Pro 1
Sigma Optimization Pro 2
Sigma Optimization Pro 3

 

Sam proces kalibracji jest dość żmudny. Dla każdej z czterech ogniskowych: 18, 24, 28 i 35mm musimy dobrać współczynniki korekcyjne dla czterech różych odległości: 0,28, 0,35, 0,5m i ∞. Jak widać obiektyw ma tendencje raz do BF, raz do FF.

Jednak mając trochę cierpliwości i poświecając trochę czasu każdy jest w stanie to zrobić, a sama aplikacja jest bardzo intuicyjna. Dodatkowo program sprawdza czy mamy najnowszą wersję firmware w obiektywie. Jeśli nie, zaproponuje nam jego aktualizację.

Wszystko działa tak jak powinno, obiektyw po kalibracji jest ostry jak żyleta we wszystkich kombinacjach ogniskowej i odległości od obiektu.

Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego końcowy etap produkcji Sigmy 18-35mm 1:1.8 DC, kosztującej 3300zł mamy robić sami i to dodatkowo płacąc 200zł za USB Dock?

Nie oceniono

29 Komentarzy

Albert: on 28. styczeń 2014 20:22

Witam , dzięki za fajny artykuł , zakupiłem dzisiaj sigme 35 mm 1.4 f do canona , posiadam 5d mk II , po próbach zdjęciowych , widzę ,że obiektyw nie trafia w punkt chodzi o ostrość , posiadam również owy kalibrator , ale niestety wiedzy o kalibracji nie mam żadnej , mogę liczyć na jakąś pomoc w kalibracji szkła ?

Autor: on 29. styczeń 2014 21:24

Dzięki za zainteresowanie :) Widzę, że też masz bardzo fajny obiektyw. Tak już niestety z nimi jest, że do pełni ich możliwości potrzebna jest samodzielna kalibracja.
Masz o tyle łatwiej, że Twój obiektyw posiada jedną ogniskową.
Musisz ustawić aparat na statywie/biurku tak, żeby przypadkowo nie zmienić odległości od obiektu na który ostrzysz. Ustawiasz odległo9ści (co do cm) takie jakie wyświetlą Ci się w Sigma Optimization. Zaczynasz np. od najmniejszej. Ostrzysz na coś mocno kontrastowego, może być np. jakieś pudełko z kodem kreskowym. Tak dobierasz współczynniki kalibracyjne, żeby przy każdym takim przeostrzeniu obiektyw trafiał "w punkt". Możesz porównywać ostrość z tą ustawioną w trybie Live View. W tym trybie ostrość jest ustawiana niezależnie od obiektywu, poprzez detekcję kontrastu. Robisz tak dla wszystkich odległości obiektywu do fotografowanego obiektu.

Marcn: on 22. maj 2014 22:35

Cześć,
a jak kalibrowałeś dla nieskończoności bo przy 18mm 1.8f wypadało by ostrzyć na coś oddalone o minimum 5 m, a dla 35mm 1.8f wypadało by ostrzyć na punkt oddalony o co najmniej 19m.
Gdzie do 0,28, 0,35, 0,5m można użyć planszy kalibracyjnej to już dla nieskończonośći nie bardzo.
Moja sigma 18-35 ma tendencje do ff na 35mm 1.8f gdzie przedmiot na który ostrzę jest oddalony o ok 10m, żeby to skorygować to muszę wprowadzić korekcję ja dla nieskończoności ?

Autor: on 23. maj 2014 08:23

Moja Sigma miała tak samo, ale na 18mm i nieskończoności. Kalibrowałem to w ten sposób, że ostrzyłem na coś oddalone 100-200m, przełączałem na LiveView, włączałem "lupkę" i sprawdzałem czy da się coś poprawić kręcąc pierścieniem ostrości. Bez LV może być trudniej, ale też jest to do zrobienia.

Tomek: on 30. lipiec 2014 17:25

Witam, wpadłem właśnie przez google na tą stronę. Muszę powiedzieć, że jest bardzo przydatna. Niestety nie jestem fotografem, ale filmowcem. Dzisiaj przyjechał do mnie kurier z Sigma 18-35 1.8.
Pracuje na kamerze Canon C100 i niestety podczas robienia ujęcia obiektyw nie ostrzy dobrze, oszukuje i w fatalny sposób pokazuje detale takie jak brwi, ramki od okularów, klawiatura, ale tez w planie ogólnym nie jest dobrze. Jutro odbieram w sklepie USB Dock i kompletnie nie mam pojęcia co robić .... help

Autor: on 30. lipiec 2014 20:47

Masz możliwość mikroregulacji AF w tej kamerze? Jeśli tak to spróbuj dobrać wartość korekcji na ogniskowej na której najbardziej przekłamuje. Musisz to powtórzyć dla różnych odległości ostrzenia. Mając poprawnie zainstalowane Sigma USB Dock i Optimization Pro wprowadź te korekty. Powinno pomóc.

Tomek: on 30. lipiec 2014 21:00

Ok, mikro regulacji - masz na myśli "doskok cyfrowy" ? Bo tylko to jest i to chyba we wszystkich kamerach. Ogólnie obiektyw ostrzy mi od chyba 6 cm, jak makro. Im jestem dalej od obiektu tym jest gorzej i więcej poziomych linii się wkrada powodując migotanie w ujęciu.
Jutro będe miał dock, a dzisiaj zainstalowałem już Sigma Optimization Pro wersje 1.2 bo na stronie jest już nowa. Czyli kalibracja sigmy nie tylko ma sens kiedy używa się AF ? Jak mam to ustawić bo przecież obiektyw jest w chwili kalibracji podłączony do komputera a nie do kamery ? Z góry dzięki !

Autor: on 30. lipiec 2014 21:11

Nie wiem co to jest "doskok cyfrowy" - nie mam kamery. Kalibracja AF ma sens tylko przy AF detekcji fazy. Jak w aparacie przełączysz się na Live View, AF zaczyna działać w trybie detekcji kontrastu i kalibracja obiektywu nie ma znaczenia.
Podpinasz obiektyw do Sigma USB Dock, zapisujesz nowe wartości, podłączasz do aparatu i sprawdzasz jaki wpływ mają zmiany. Robisz to do momentu kiedy obiektyw zachowuje się poprawnie.

Marcin: on 04. sierpień 2014 17:58

Witam, odleglosci sa mierzone od body czy przodu obiektywu?

Autor: on 08. sierpień 2014 09:51

Jest to odległość od przedniej soczewki obiektywu o ile się nie mylę.

Sławek: on 10. maj 2015 22:39

U mnie ten obiektyw o kalibracji tym gadżetem ma prawie wszystkie opcje na minusie, czyli kompletnie na odwrót niż u Pana. Poza jednym. Ogniskowa 35mm dla najdalszych obiektów, ustawiłem +16 i teraz jest ostre. Zaś 18mm dla najbliższych obiektów u mnie jest -11. Szok. Świetny obiektyw optycznie i tak rozkalibrowany AF Sigma sprzedaje.
Po kalibracji jest żyleta, ale to samo co Pan zadał na końcu pytanie, ja sobie zadaje.. Dlaczego.

Aneta: on 10. październik 2015 12:08

Witam,
chciałam zadać pytanie (może głupie:))dotyczące kalibracji. Jak zmierzyć dokładnie odległość od obiektu? Tzn do czego ma być mierzona odległość ? do początku obiektywu, do body, być może do matrycy? Mam d7100 i nie mam na aparacie żadnego znacznika.
Pozdrawiam

Rafi: on 30. wrzesień 2016 08:39

" Jak widać obiektyw ma tendencje raz do BF, raz do FF"

Ja tu widzę tylko FF (dodatnie wartości korekcji)

Paweł: on 15. luty 2017 13:08

Cześć. Odległość musi być zmierzona od oznaczenia położenia matrycy w aparacie do punktu na jaki ostrzycie. Nie od przodu soczewki obiektywu!

Paweł D: on 20. maj 2017 09:01

Sluszna uwaga.. Ja natomiast mam problem przy 18 i 24 mm czy przesuwam suwak na -20 czy + 20 nic się nie zmienia ( dlaczego tak? ) jak w aparacie zmienie punkt ostrości z centralnego na ten wyzej to widze ze jest front focus bo ostrzy nizej

Autor: on 20. maj 2017 10:28

Też mam nie dokalibrowany na 18mm, ale na 24mm już ostrzy poprawnie. Sprawdzę to w wolnej chwili. Może obiektyw nie do końca dogaduje się z aparatem.

Marcin: on 08. sierpień 2017 23:17

Niejasna jest dla mnie ta lokalizacja: "mierzyć od oznaczenia położenia matrycy w aparacie" nie bardzo wiem co to za miejsce. Proszę o wytłumaczenie w miarę możliwości (Jak krowie na rowie

autor: on 09. sierpień 2017 09:59

To nie ma większego znaczenia, ale jak odwrócisz aparat to od spodu jest taki znacznik jak przekreślone O.

Radek: on 22. listopad 2017 16:36

Odgrzewam kotleta..:)
Największym problemem tego obiektywu i innych Sigmowych wynalazków jest to, że nawet jeżeli obiektyw perfekcyjnie ostrzy na centralnym polu AF po kalibracji USB dockiem, to skrajne pola AF są praktycznie nieużyteczne. Sigma po dzień dzisiejszy nie jest w stanie rozwiązać tego problemu co przy tej cenie obiektywu jest skandalem.Być może wielu to nie przeszkadza bo np. kadrują zawsze centralnie...lub komponują kadr po wyostrzeniu co jednak przy f1.8 może przesunąć płaszczyznę ostrości. Ja osobiście nigdy już żadnej Sigmy nie kupię ze względu na ich tragiczny AF.

autor: on 22. listopad 2017 22:08

Wg. mnie jest to problem słabego dogadywania się Sigmy z Canonem. Może wypowie się ktoś kto używa tego szkła na Nikonie :)
BTW do filmowania niezły obiektyw :)

Radek: on 23. listopad 2017 14:44

U mnie właśnie z D7200 są problemy...Niestety po przewałkowaniu Internetu widzę,że Canony mają podobnie. Czy u Ciebie ten problem nie występuje? Zdziwiłbym się gdyby tak było.

Autor: on 26. listopad 2017 19:49

Może tak być, bo kalibrację przeprowadza się dla jednego punktu AF. W sumie to zawsze używam centralnego i przekadrowuję dlatego nie zauważyłem tej niedogodności.

Piotr: on 02. styczeń 2018 11:58

Mam D5100. Chcę ustawić odleglość od matrycy ale pod body nie ma przekreslonego o gdzie podobno ma byc matryca. Jak to ustawić poniewaz jak widzę jest to ważna sprawa?

Zbyszek: on 16. styczeń 2018 10:07

Znak położenia matrycy masz na górnej części obudowy po prawej stronie od sanek lampy błyskowej - takie przekreślone poziomą kreską O wytłoczone na obudowie (przynajmniej w d5500 i d500 tak jest.

Tomek: on 12. marzec 2018 22:42

Mam pytanie, może trywialne.
Skąd wiadomo jakie wartości wprowadzić w programie?.
Czy mam żonglować obiektywem między body gdzie robię testowe zdjęcia, a dockiem gdzie wprowadzam parametry?

Autor: on 13. marzec 2018 07:28

Dokładnie tak, trzeba eksperymentować z wartościami.

Tomek: on 16. marzec 2018 22:06

Dziękuję za odpowiedź.
To mam jeszcze drugie pytanie.
Czy taka kalibracja jest jednorazowa i więcej nie trzeba będzie tego obiektywu robić, czy też obiektyw się rozregulowuje i trzeba zabawę powtarzać co.. no właśnie, co ile?

Autor: on 17. marzec 2018 12:01

Jednorazowa. Wystarczy raz a dobrze.
To nie jest kwestia jakiś luzów mechanicznych itp.

Piotr: on 01. maj 2018 12:38

Niestety, kalibracja nie jest jednorazowa. Mam u siebie 35 mm,1,4 art i 50 1,4 art i rozjechały mi się po jednym sezonie ślubnym. Ja kalibruję jak tylko zauważam jakieś różnice w ostrości.

Dodaj komentarz:

*Required fields